Normalno je da se deca s vremena na vreme osećaju tužno, rastrojeno ili da budu neraspoložena. Ali kada neprijatna osećanja i misli dugo traju, kada ona ometaju detetovu sposobnost da normalno funkcionišu, to može biti depresija.
Depresija je vrsta poremećaja raspoloženja. Glavni znak depresije jeste kada je dete tužno, obeshrabreno ili razdražljivo nedeljama, mesecima, ili čak i duže.
U adolescenciji je depresija češća nego u detinjstvu. Depresija u tinejdžerskom dobu je ozbiljan zdravstveni problem koji utiče na svaki aspekt detetovog života. Srećom, depresija se leči i roditelji mogu mnogo da pomognu.
Odrasli imaju sposobnost da sami potraže pomoć, dok se tinejdžeri oslanjaju na roditelje, nastavnike ili druge odrasle bliske osobe da prepoznaju njihovu patnju i pruže im pomoć koja im je potrebna. To nije uvek lako. Tinejdžeri sa depresijom ne izgledaju nužno tužni. Umesto toga, razdražljivost, bes i uznemirenost mogu biti najistaknutiji simptomi.
Neki od znakova i simptoma koji mogu ukazivati na depresiju kod vašeg deteta jesu:
- Osećaj tuge i beznadežnosti
- Razdražljivost, napadi besa
- Često plakanje
- Povlačenje od prijatelja i porodice
- Loš školski uspeh
- Gubitak interesa za aktivnosti
- Nemir i uznemirenost
- Umor i nedostatak energije
- Teškoće u koncentariciji
- Misli o smrti ili samoubistvu
Ako mislite da je vaše dete depresivno:
- Proverite prvo njihovo zdravstveno stanje kako bi se isključile somatske i telesne bolesti.
- Osigurajte detetu redovan san i kvalitetan obrok. Ponudite mu stvari/aktivnosti koje ga uveseljavaju.
- Posavetujte se sa stručnjakom iz oblasti mentalnog zdravlja. Stručnjak će proceniti da li je u pitanju adaptaciona kriza, tuga ili depresija.